Ortognatinė chirurgija – tai žandikaulių operacijos, kurias atlieka veido ir žandikaulių chirurgas. Operacijos atliekamos esant netaisyklingam sąkandžiui, kurių metu vienam arba abiems žandikauliams suteikiama nauja padėtis, užtikrinanti taisyklingą žandikaulių tarpusavio santykį ir galimybę ortodontinio gydymo metu sukurti taisyklingą sąkandį. Be to, paslinkus žandikaulius pirmyn arba atgal, į viršų arba žemyn, kartu su jais pajuda ir veido minkštieji audiniai, t.y., smakras, lūpos, žandai ir nosies galiukas, pasikeičia veido aukštis. Todėl žandikauliui suteikus teisingą padėtį, veido profilis tampa tiesus ir jame atsiranda naujų bruožų harmonija.
Ortognatinis gydymas vyksta apie 2 metus, bendradarbiaujant su gydytoju-ortodontu.
Netaisyklingo sąkandžio priežastys:
- Gali būti genetiškai paveldėtas
- Gali atsirasti dėl aplinkos veiksnių – per anksti iškritę pieniniai dantys, netaisyklingas kvėpavimas ir kt.
- Dėl viršutinio ir apatinio žandikaulių dydžio neatitikimo ar netinkamo jų santykio
- Dėl netaisyklingos dantų padėties (kreivi, pasisukę dantys)
- Dėl vietos trūkumo dantų lanke (susigrūdę dantys)
- Dėl nestandartinės dantų vainikų formos bei dydžio
Kur kreiptis dėl aukščiau paminėtų problemų?
Pirminei konsultacijai galima kreiptis į gydytoją – ortodontą. Įvertinęs Jūsų dantų padėtį, sąkandį bei žandikaulių dydį, jis nusprendžia, ar vien ortodontinio gydymo yra pakankama, ar papildomai reikalingas ir chirurginis gydymas. Jei atvejis sudėtingas, gydytojas–ortodontas siunčia konsultuotis pacientą pas veido ir žandikaulių chirurgą.
Kodėl reikia gydyti netaisyklingą sąkandį?
- Esant netaisyklingam sąkandžiui, kramtant maistą, pažeidžiami audiniai aplink dantį, atsiranda uždegimas, pradeda nykti kaulas
- Nutirpus kaului, dantys tampa paslankūs, gali atsirasti tarpai tarp dantų
- Esant netaisyklingai dantų padėčiai, sparčiai kaupiasi apnašos, kurios sukelia audinių aplink dantį uždegimą – tuomet ėduonis pažeidžia dantis
- Dėl netaisyklingo sąkandžio gali būti pažeistas apatinio žandikaulio smilkinkaulio sąnarys dėl per didelio krūvio
- Paciento lūkesčiai – jį pati džiuginanti šypsena ir estetinis vaizdas
Kada taikomas ortodontinis gydymas?
- Labai svarbu laiku pastebėti vaikų iki 9–13 metų netaisyklingai augančius žandikaulius bei sąkandį, nes tokiame amžiuje galima ištaisyti padėtį funkciniais ortodontiniais aparatais. Gydymas trunka apie 1,5 metų.
- Vyresniems nei 13 amžiaus pacientams ortodontinio gydymo metu naudojamos ortodontinės plokštelės arba breketų sistemos. Gydymo laikotarpis trunka nuo 1 iki 2 metų.
- Ortodontiniam gydymui amžiaus apribojimų nėra, tačiau vyresnio amžiaus pacientams ortodontinis gydymas gali būti sudėtingesnis ir užtrukti ilgiau. Metams bėgant vyksta kaulų audinių rezorbcija, todėl ortodontinis gydymas tokiu atveju tampa neįmanomas. Gydymas trunka nuo 1 iki 3 metų.
Kada taikomas chirurginis gydymas?
Ne visas ortodontines anomalijas galima išgydyti ortodontiniu būdu, todėl reikalingas chirurginis gydymas. Ortognatines operacijas galima atlikti sulaukus 18 metų ir vyresniems pacientams. Gydymas trunka 2 – 3 metus, bendradarbiaujant su gydytoju–ortodontu.
Kada kreiptis į veido ir žandikaulių chirurgą?
- Ortognatines operacijas galima atlikti nuo 18 metų, todėl iki to laiko, jei yra sąkandžio problemų, būtina kreiptis į gydytoją-ortodontą. Jei ortodontinio gydymo nepakanka, tuomet laukiama, kol vaikui sueis 18 metų ir ruošiamasi ortognatiniam gydymui.
- Jei Jums jau yra 18 metų, o Jūsų žandikaulių padėtis netaisyklinga, sunku kramtyti maistą, jaučiate, kad kažkas su Jūsų veidu yra ne taip, nedelsiant kreipkitės į veido ir žandikaulių chirurgą.
- Jei sulaukus 18 metų kreipsitės į gydytoją-ortodontą, o pasirodys, kad Jūsų atvejis yra sudėtingas ir vien ortodontinio gydymo nepakaks, ortodontas Jus nukreips pas veido ir žandikaulių chirurgą.
Jei norite padaryti gerą darbą, rekomenduojame apsilankyti “Veido fondas“– pelno nesiekianti organizacija, kurios tikslas – padėti pacientams, turintiems veido defektus ir dėl finansinių sunkumų negalintiems pasirinkti tinkamo gydymo.