Gydymo poreikis ir sprendimo priėmimas

Ar man reikalingas ortognatinis gydymas?

Jeigu Jums sunku kramtyti dėl nevienodai užaugusių žandikaulių arba jei nepatinka veido bruožai, kuriuos lemia skeletinės sąkandžio anomalijos (atvirkščio sąkandžio atvejais pastebimas masyvus smakras ir įdubusi viršutinė lūpa, galinio sąkandžio atvejais – mažas smakras ir gili smakro-lūpos raukšlė, o atviro sąkandžio atveju – ilgas veidas, mažas smakras ir įtemptos lūpos), ortognatinis gydymas yra reikalingas. Pasakyti, ar Jums reikalingas ortognatinis gydymas, gali gydytojas ortodontas arba veido ir žandikaulių chirurgas.

Ar visuomet reikalinga operacija?

Sąkandžio anomalija nėra liga, todėl operacija niekada nėra būtina. Ji siūloma tiems pacientams, kurie žino, kad nori pasiekti gerą ir stabilų rezultatą – taisyklingą sąkandį ir harmoningus veido bruožus. Operacija reikalinga tuomet, kai nustatoma skeletinė sąkandžio anomalija. Tačiau, jei Jūs turite sunkią skeletinę anomaliją ir dėl kokių nors priežasčių nenorite, kad jums būtų atlikta operacija, rekomenduojame ortodontinio gydymo iš viso nepradėti, nes gydymo rezultatas gali būti blogesnis ir mažiau stabilus už esamą adaptuotą sąkandį.

Kokie gydymo žingsniai?

Ortognatinis gydymas yra kompleksinis ortodontinis ir chirurginis gydymas, pradedamas ortodontiniu paruošimu. Po jo atliekama operacija, o tuomet – pratęsiamas ortodontinis gydymas. Viso gydymo metu, įskaitant ir operacinį laikotarpį, Jums reikės nešioti breketus.

Kiek gali trukti gydymas?

Ortodontinis gydymas iki operacijos paprastai trunka 18-24 mėn. Po operacijos laukiama 2-4 mėnesius, kol sugis žandikauliai, ir vėl pratęsiamas ortodontinis gydymas, kuris trunka nuo 6 mėn. iki 12 mėn. Jei ortodontinio gydymo metu reikia implantuoti trūkstamus dantis, gydymas gali pailgėti 4-6 mėnesiais. Vidutinė viso gydymo trukmė Lietuvoje yra 3 metai. Priklausomai nuo to, kaip greitai ar lėtai juda dantys ir kaip pavyzdingai Jūs lankysitės pas gydytoją ortodontą, visas gydymas gali trukti nuo 2 iki 8 metų.

Kokiais atvejais reikalinga vieno žandikaulio, kokiais – abiejų žandikaulių operacija?

Esant galiniam sąkandžiui dažnai užtenka atlikti tik apatinio žandikaulio operaciją. Tai priklauso nuo to, ar viršutinis žandikaulis yra pakankamai išsivystęs: nėra per žemai ar per aukštai, nėra per siauras, jo augimo kampas taisyklingas. Esant atvirkščiam, atviram sąkandžiui, beveik visais atvejais atliekama abiejų žandikaulių operacija. Sprendimą, vieno ar dviejų žandikaulių operacija bus atliekama, geriausia priimti prieš gydymą, nes nuo to gali priklausyti ortodontinio paruošimo taktika.

Ar labai didelis skirtumas tarp v/ž ir a/ž operacijų?

Tik apatinio žandikaulio operacija atliekama tuomet, kai viršutinio žandikaulio padėtis tiek funkciniu, tiek ir estetiniu požiūriu yra patenkinama. Grįžti į darbą galite jau po 2 savaičių po operacijos, o kramtyti leidžiama po 6 savaičių. Tik viršutinio žandikaulio operacija atliekama ypatingai retai, nes tam, kad tai galėtų įvykti, apatinis žandikaulis turi būti idealioje padėtyje visose trijose plokštumose, o tai retai pasitaikantis atvejis. Todėl, jei reikalinga viršutinio žandikaulio operacija, dažniausiai atliekama ir apatinio, ir viršutinio žandikaulio operacija vienu metu. Tokia operacija trunka žymiai ilgiau – apie 4-6 valandas, į darbus galite grįžti po 3-4 savaičių, o kramtyti leidžiama ne anksciau kaip po 2 mėnesių. Viršutinio žandikaulio operacija yra sunkesnė ir ilgesnė, nes šis žandikaulis nėra mobilus atskiras vienetas kaip kad apatinis žandikaulis, taigi ir dėl didesnės operacijos rizikos, šis etapas atliekamas ypač atidžiai.

Kuriuo atveju (po v/ž ir a/ž operacijos) matomi didesni pokyčiai?

Veido estetiką didžiąja dalimi nulemia viršutinio ir apatinio žandikaulio padėtys, nes nuo jų priklauso lūpų ir smakro projekcija, santykis su kitomis veido dalimis. Taigi, priklausomai nuo Jūsų atvejo, priklausys ir pokyčio dydis. Pokyčiai priklauso nuo to, kiek sričių yra operuojama (apatinis žandikaulis, viršutinis žandikaulis, skruostakauliai, smakras), ir nuo to, ar kiek keičiama tų sričių forma ir padėtis. Dažniausiai dviejų žandikaulių operacija lemia didesnius pokyčius, tačiau apatinio žandikaulio pailginimas vienu centimetru pacientui gali būti labiau pastebimas, negu rezultatas po dviejų žandikaulių operacijos, kuomet abu žandikauliai pakeičia padėtį per kelis milimetrus.

Ar skiriasi gydymo planas (ortodontinis) nuo to, ar atliekama vieno žandikaulio operacija, ar abiejų?

Taip, dažniausiai ortodontinis gydymo planas skiriasi, bet tai priklauso nuo konkrečios, būtent Jūsų, situacijos. Aptarus ją su gydytojų komanda, geriausia jau gydymo pradžioje nuspręsti, vienas ar du žandikauliai bus operuojami. Vis dėlto tam tikrais atvejais gydymo pradžioje chirurgas negali tiksliai pasakyti, ar reikės vieno, ar abiejų žandikaulių operacijos, todėl pradedamas ortodontinis gydymas, o išsitiesinus dantis – atliekamas pakartotinis įvertinimas.

Kada vėliausiai galiu nuspręsti, kokią operaciją darysiuos – vieno ar abiejų žandikaulių?

Jei sąkandžio anomalijos tipas leidžia Jums pačiam (pačiai) spręsti, vieno ar dviejų žandikaulių operacija bus atliekama, dažniausiai prašoma tai padaryti gydymo pradžioje. Tam tikrais atvejais chirurgas taip pat negali iš karto pasakyti, ar tikrai pavyktų išspręsti situaciją vieno žandikaulio operacijos pagalba. Tuomet pradedamas ortodontinis gydymas, kaip kad būtų ruošiamasi dviejų žandikaulių operacijai, o eigoje, po pakartotino įvertimo, operacijos planas gali būti sumažintas, pasirenkant tik apatinio žandikaulio operaciją.

Jeigu po breketų nešiojimo rezultatas tenkintų ir nuspręsčiau nesioperuoti, ar gali atsistatyti žandikaulius į pirminę padėtį?

Svarbu suprasti, kad nešiojant breketus žandikaulių padėtis nesikeičia, keičiasi tik Jūsų dantų padėtys žandikauliuose. Dažnai viršutinių dantų padėtis apatinių dantų atžvilgiu, kaip ir visas sąkandis, dar pablogėja, bet toks yra tarpinis gydymo tikslas – išlyginti dantis žandikaulių viduje nekreipiant dėmesio į sąkandžio pablogėjimą. Operacijos metu, atvirkščiai, patys dantys neoperuojami, keičiama tik žandikaulių padėtis. Naujoje padėtyje atsiradę žandikauliai iš karto užtikrina taisyklingą sąkandį. Todėl, jei nuspręstumėte nesioperuoti, kai ortodontinis gydymas jau pradėtas, įpusėjęs ar dantys jau pilnai paruoši operacijai, visą gydymą tektų pasukti atgal ir tai užtruktų nemažai laiko. Dažniausiai ortodontinio gydymo kryptys (su operacija ar be operacijos) skiriasi pakankamai ženkliai, todėl kuo toliau nueisime viena kryptimi, tuo sunkiau bus grįžti ir pakeisti gydymo kryptį. Tai galima palyginti su kelione iš Kauno į Klaipėdą, kuomet staiga ties Kryžkalniu sugalvojama, kad kelionės kryptį reikia pakeisti į Vilnių. Retais atvejais, nors tokių atvejų pasitaiko, ortodontinio gydymo su operacija ir be operacijos kryptys sutampa, todėl tokiais atvejais sprendimą galima keisti bet kuriame gydymo etape. Dėl konkretaus atvejo reikėtų klausti gydytojų komandos.

Kokia yra vieno ir abiejų žandikaulių gydymo kainos? Nuo ko tai priklauso?

Gydymo kaina siejama su gydymo plano bei pasiruošimo operacijai sudėtingumu. Konkreti kaina nustatoma konsultacijų metu. Orientacinė vidutinė ortodontinio gydymo kaina yra apie 2500 EUR (suma išdėstoma visam gydymo laikotarpiui). Ortodontinio gydymo kainos reikėtų teirautis gydytojų ortodontų. Gydymo dalies, susijusios su pačia operacija, kaina susideda iš atskirų dalių: 1) ortodontinio gydymo plano koregavimas, pasiruošimas operacijai, visi operacijai reikalingi veido tyrimai, instrumentų, reikalingų operacijai, gamyba, paciento ortodontinio gydymo plano koregavimas po operacijos ir ilgalaikė priežiūra vieno žandikaulio operacijos atveju kainuoja apie 3000 EUR, dviejų žandikaulių operacijos atveju – apie 6000 EUR; 2) Privačios ligoninės sąskaita už gydymą ligoninėje ir operaciją, taip pat už visas sunaudotas medžiagas bei fiksacijos priemones (titano implantus): vieno žandikaulio operacijos atveju – apie 1500 EUR, dviejų žandikaulių operacijos atveju – apie 2000 EUR.

Ar nuo to, kokią operaciją pasirinkau, priklausys ir pooperacinio periodo trukmė?

Taip, priklausys. Po apatininio žandikaulio operacijos į įprastą gyvenimo tempą grįšite po apytiksliai 2 savaičių laikotarpio, o po abiejų žandikaulių operacijos – po 3-4 savaičių. Žinoma, pooperacinio laikotarpio trukmė priklauso ir nuo Jūsų darbo pobūdžio bei fizinio krūvio.

Ar yra kažkokių apribojimų (ligų), dėl kurių operacija negali būti atliekama?

Operacija negali būti atliekama dėl tam tikrų sisteminių ligų ar priežasčių: 1) dėl kraujo krešėjimo sutrikimų; 2) sisteminių jungiamojo audinio ligų; 3) skydliaukės ir prieskydinės liaukos funkcijos sutrikimų; 4) onkologinių veido ir kaklo srities ligų; 5) neurologinių ir psichologinių priežasčių; 6) chirurgui atsisakius atlikti operaciją, kuomet mato, kad nesugebės patenkinti Jūsų lūkesčių. Labai svarbu, kad įtariant nurodytas ligas, visi papildomi tyrimai būtų atlikti prieš pradedant gydymą, priešingu atveju, atlikus ilgą ortodontinį gydymą ir negalint atlikti operacijos, atsidursime aklavietėje, kuomet reikės pasukti gydymą atbuline kryptimi. Tokiais atvejais geriau net nepradėti gydymo.

Jeigu nusprendžiu netęsti gydymo, kas gali nutikti?

Jei gydymas pradėtas ir nuspręsite jį nutraukti arba atsisakyti operacijos, reikia individualiai įvertinti, kur link reikia pakreipti gydymą, kad gydytojas ortodontas sukurtų maksimaliai gerą sąkandį be operacijos. Svarbu paminėti, kad tai nėra gera išeitis, ir dažniausiai gera sąkandžio funkcija nepasiekiama. Taip pat svarbu žinoti, kad keičiant gydymo kryptį, raštu patvirtinama, kad atsisakoma operacinio gydymo, turi būti ruošiamas naujas gydymo planas ir pradedamas naujas ortodontinio gydymo etapas, o tai gali sudaryti papildomų kaštų.

Jeigu nekoreguojamas netaisyklingas sąkandis, kas blogo gali nutikti?

Netaisyklingas sąkandis nelaikomas liga, bet gali sukelti sveikatos problemų. Blogai sukramtomas maistas gali iššaukti sistemines virškinamojo trakto ligas. Nekoreguojamas sąkandis turi įtakos žandikaulio sąnarių, kvėpavimo funkcijoms, greičiau dėvisi dantys ir gali tekti anksčiau juos protezuoti, todėl laiku atliktas ortognatinis gydymas gali apsaugoti nuo didelių išlaidų sveikatai ateityje. Vis dėlto su netaisyklingu sąkandžiu galima pragyventi ir visą gyvenimą.

Nuo ko reikėtų pradėti, jei apsisprendžiau gydytis?

Pirmiausia kreipkitės į gydytoją ortodontą ar veido ir žandikaulių chirurgą. Konsultacijos metu bus įvertinta, ar ortognatinis gydymas Jums reikalingas.

Kaip pasirinkti kompetentingą ortodontą?

Kompetentingą gydytoją ortodontą Jums gali rekomenduoti veido ir žandikaulių chirurgas pirminės konsultacijos arba gydymo plano pristatymo metu (atsižvelgiant į tai, kuriame mieste gyvenate). Pasirinkimą galite atlikti ir savarankiškai (daug informacijos apie ortodontus ir jų darbus galite rasti internete).

Ar mokėsiu ortodontui paaiškinti, kaip turi gydyti?

Viso gydymo metu ir po operacijos tarp Jus gydančio chirurgo ir ortodonto vyksta itin glaudus bendradarbiavimas, todėl Jums tuo rūpintis nereikia. Gydymo planas ir komentarai yra siunčiami tiesiogiai ortodontui.

Kiek gali trukti breketų nešiojimas?

Tai priklauso nuo Jūsų konkrečios situacijos. Gydymas iki operacijos gali trukti apie 18-24 mėnesius, po operacijos 6-12 mėnesių. Viso gydymo trukmė – apie 3 metus, tačiau esame matę ir gydymų, užsitęsusių iki 8 metų.

Ar gali breketų nešiojimas būti neefektyvus?

Taip, esant dantų ankilozei (visiškam suaugimui su kaulu). Tokie atvejai pasitaiko labai retai ir dažniausiai diagnozuojami iki gydymo pradžios. Lėtas dantų judėjimas pasitaiko dažniau ir yra susijęs su kietu žandikaulio kaulu ar prieš tai buvusiu ortodontiniu gydymu.

Kaip žinoti, kokius breketus geriausia pasirinkti: metalinius ar keramikinius?

Renkantis breketus, reikėtų įvertinti Jūsų estetinius poreikius. Metaliniai breketai matosi labiau, tuo tarpu keramikiniai – matosi mažiau ir prisitaiko prie emalio spalvos. Kai kurie specialistai teigia, kad metaliniais breketais gydymas užtrunka keliais mėnesiais trumpiau.

Nuo kiek metų galima pradėti gydymą breketais ir ruoštis operacijai?

Nors gydyti breketais galima nuo 12 metų amžiaus, kai išdygsta visi nuolatiniai dantys, pradėti gydymą breketais ir ruoštis operacijai galima nuo 15 – 16 metų, o atlikti operaciją – sulaukus 18 metų. Esant dideliam poreikiui (pvz. dėl psichologinių problemų), operaciją galima atlikti ir 13-14 metų amžiuje, tačiau reikia žinoti ir įvertinti riziką, kad besitęsiant augimui, operaciją gali tekti kartoti pacientui sulaukus pilnametystės ar vėliau.

Iki kiek metų galimas gydymas breketais ir ruošimas operacijai?

Tai priklauso ne tiek nuo amžiaus, kiek nuo bendros organizmo būklės, paciento sveikatos. Pavyzdžiui, vyriausias pacientas, kuriam buvo atlikta ortognatinė operacija, buvo 58 metų (ir tai nėra riba, jei paciento sveikata – puiki). Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad bėgant metams, silpsta regeneracinės savybės.

Ar galima atlikti iš karto operaciją – be gydymo breketais?

Operaciją atlikti galima, bet rezultatas nebus toks geras ir stabilus, todėl kad viršutiniai dantys savo forma neatitiks apatinio dantų lanko ir susikąs vos kelios poros dantų. Šį gydymo būda taikome vos vienam procentui pacientų, kurių viršutiniai ir apatiniai dantys sutampa pagal formą.

Jei pirma atliekama operacija, o po to gydoma breketais, ar tai geresnis variantas?

Pradedant gydymą nuo operacijos, gydymas labai sutrumpėja, bet dėl galimų netikslumų ir nestabilaus galutinio rezultato, šią metodiką taikome mažiau kaip vienam procentui pacientų.

Ar operacija nepakeis kitų mano veido dalių (bruožų), pvz., nosies ir pan. Ar nereiks pasikeisti nuotraukos pase?

Kuo didesni žandikaulių padėties pokyčiai operacijos metu, tuo didesnių veido pokyčių galima tikėtis. Perkeliant žandikaulį į kitą padėtį, jis pastumia ant jo esančius minkštuosius audinius, ir tai yra gerai, nes dažniausiai tokiu būdu atsiranda minkštujų audinių harmonija tarp skirtingų veido trečdalių. Fiksuotos veido dalys, tokios kaip nosis, nepajuda, nes yra nepaslankios, todėl šiek tiek pakeičia formą minksčiausios jos dalys: galiukas gali per milimetrą pakilti į viršų, šnervės gali per milimetrą praplatėti. Vis tik šie pokyčiai pastebimi labai retai, nes operacijos metu daugelį šių veiksnių galima kontroliuoti. Ar reikės keisti paso nuotrauką, priklauso nuo to, kiek daug per operaciją keisis žandikaulių padėtis ir forma.

Klausimai prieš ir po operacijos

Ar ši operacija labai sudėtinga?

Taip, ši operacija yra ilga ir sudėtinga, lyginant su kitomis planinėmis veido ir žandikaulių srities operacijomis. Ji susideda iš dešimčių etapų ir šimtų veiksmų, kurių kiekvienas turi būti atliktas ypatingai tiksliai. Kai chirurgas tokias operacijas atlieka kiekvieną dieną, jis pripranta laikytis pasitvirtinto operacijos protokolo, todėl galima sakyti, kad jo atžvilgiu operacijos sudėtingumas kiek sumažėja. Net ir po 1500 atliktų operacijų, ji užtrunka daugiau kaip 4 valandas, nes negalima praleisti ar sutrumpinti nė vieno operacijos etapo.

Ar prieš operaciją galėsiu pamatyti, koks bus rezultatas po jos?

Gydymo plano pristatymo metu veido ir žandikaulių chirurgas Jums parodys veido brėžinius, koks galėtų būti rezultatas po operacijos. Brežiniai ir nuotraukų simuliacijos nėra prognozuojamas rezultatas, tai yra chirurgo įsivaizdavimas, kokioje pozicijoje turėtų atsirasti žandikauliai, siekiant maksimaliai pagerinti veido estetiką.

Kada žinosiu, kad jau esu paruoštas (-a) operacijai (kad gydymas breketais jau baigtas)?

Paruošimui artėjant link pabaigos, gydytojas ortodontas Jus nukreips chirurgo įvertinimui: kaip vienas kitą savo forma atitinka viršutinis ir apatinis dantų lankai (tam reikės pagaminti naujus gipsinius dantų modelius), ar geru kampu palinkę priekiniai dantys (tam reikės kompiuterinės tomogramos), ar dantų lankai išsidėstę simetriškai žandikaulių centrams (tam reikės gyvo klinikinio įvertinimo). Tam, kad pilnai pasiruošti operacijai, reikia 2-5 tokių vizitų. Jie įskaičiuoti į bendrą su operacija susijusio gydymo kainą.

Kiek trunka vieno žandikalio operacija?

Vieno žandikaulio operacija trunka 1-1,5 valandos.

Kiek trunka abiejų žandikaulių operacija?

Abiejų žandikaulių operacija trunka apie 4 valandas. Jei segmentuojamas viršutinis žandikaulis, operacija vidutiniškai trunka 5 valandas, o jei atliekama pilna veido rekonstrukcija su smakro plastika ir skruostakaulių korekcija, vidutinė trukmė apie 5-6 val.

Ar gali būti komplikacijų?

Komplikacijos ortognatinėje chirurgijoje yra labai retos, bet nuo jų neapsaugotas nei vienas pacientas. Norėtųsi, kad jų nebūtų visai, bet medicinoje žinoma taisyklė, kad vienokių ar kitokių komplikacijų turi apie 5 proc. visų operuojamų pacientų. Tam tikras komplikacijas sudaro gydymo plano įgyvendinimo netikslumai, kaip kad vidurio linijos nukrypimas nuo veido centro arba dantų lanko vertikali asimetrija, tačiau jie būna nežymūs ir dažniausiai po operacijos plika akimi nepastebimi. Atkreipkite dėmesį į šias medicinines komplikacijas:

-apatinės lūpos ir smakro odos aptirtpimas: tai daugiau ne komplikacija, o įprasta operacijos pasekmė, kurią jaučia beveik visi pacientai po apatinio žandikaulio operacijos (trunka 2-6 mėnesius). Po to jutimai pilnai atsistato. Tikimybė, kad po metų vis dar nejausite dalies lūpos ar smakro odos – 5 iš 100, nejausite pusės lūpos – 1 iš 200, o kad nejausite visos apatinės lūpos ir smakro odos – 1 iš 500;

-infekcija ir pūliavimas – tai ypač retai pasitaikanti komplikacija, neturinti įtakos galutiniam rezultatui. Apsisaugoti nuo šios komplikacijos padeda antibiotikų kursas po operacijos. Vis dėlto, jei tai įvyksta, reikia dažniau lankytis pas gydytoją – žaizda išplaunama ir sugyja savaime;

-netaisyklingas apatinio žandikaulio lūžimas – ypač reta komplikacija, kuri galėtų įvykti esant slaptam nediagnozuotam žandikaulio defektui. Tikimybė 1 iš 500. Viršutinio žandikaulio netaisyklingas žandikaulio lūžimas pasitaiko žymiai dažniau, tačiau jis neturi įtakos galutiniam rezultatui;

-apatinio žandikaulio sąnarių kremzlės tirpimas ir sąkandžio anomalijos recidyvas. Reta komplikacija (tikimybė 1 iš 1000), kuri gali būti susijusi su sisteminėmis ligomis, pvz. reumatoidiniu artritu, estrogenų balanso sutrikimų, su ANCA susijusiu vaskulitu ar dėl nežinomų priežasčių. Įvykus šiai vėlyvajai komplikacijai, po 1-1,5 metų ženkliai pakistų sąkandis ir būtų rekomenduojama stabilizuoti sąkandį dantų restauracijomis pakitusio sąkandžio padėtyje arba atlikti pakartotiną korekcinę apatinio žandikaulio operaciją;

-žandikaulių fragmentų nesuaugimas arba laikančių titano plokštelių lūžimas. Tai gali atsitikti per anksti pradėjus kramtyti ar nakties metu griežiant dantimis. Nuo naktinio dantų griežimo galima apsisaugoti medikamentinio gydymo pagalba arba botulino toksino injekcijomis į kramtomuosius raumenis. Tikimybė 1 iš 1000;

-ilgai trunkantis veido tinimas – gali pasitaikyti žmonėms, turintiems polinkį į tinimą, taip pat esant netolerancijai dirbtiniam kaului. Deja, to iš anksto numatyti negalime. Tikimybė 1 iš 300; -neurologinės komplikacijos, tokios kaip stiprūs galvos skausmai, regėjimo sutrikimai, galvos svaigimas (tikimybė 1 iš 1000);

-stiprus kraujavimas iš viršutinio žandikaulio, dėl kurio reikėtų imtis nestandartinių kraujavimo stabdymo priemonių (tikimybė 1 iš 2000).

Kodėl reikia traukti protinius dantis? Ar būtina traukti visus protinius dantis? Kada reikia juos traukti?

Apatinius protinius dantis šalinti yra būtina, nes dėl jų gali įvykti netaisyklingas apatinio žandikaulio lūžimas. Viršutinius protinius dantis šalinti nebūtina, bet kadangi apatinių protinių dantų nėra, viršutiniai neturi antagonistų, su kuriais galėtų susikąsti, todėl jie taip pat yra šalinami. Išdygę protiniai dantys nešalinami tik tuo atveju, jei dėl dantų susigrūdimo ar kitokio vietos trūkumo nusprendžiama šalinti prieškrūminius dantis.

Ar žandikaulis toliau važiuos į priekį?

Ne, žandikaulis visam laikui lieka išoperuotoje padėtyje. Minimalūs neigiami pokyčiai sąkandžio lygmenyje gali vykti dėl dantų recidyvo nuėmus breketus, taip pat dėl žalingų įpročių laikyti liežuvį tarp dantų, tačiau tai daugiau naujos anomalijos formavimasis nei senosios sugrįžimas.

Ką reiktų daryti su ištrauktų dantų vietomis?

Jei klausiate apie seniai netektų dantų vietas, gydymo plano sudarymo metu tai įvertinama ir suplanuojama dantų implantacija bei laikinų vainikėlių uždėjimas, kad būtų atkurtas dantų lanko vientisumas. Kartais implantai dedami pačioje gydymo pradžioje, kartais – išlyginus dantų lankus. Jei klausiate apie gydymo metu pašalintus sveikus dantis dėl to, kad jie netelpa į dantų lanką, ekstrakcinių tarpų nebeliks po gydymo breketais (suglaudžiami gretimi dantys).

Ar varžtai bus išlindę? Visą laiką?

Varžtai, kurie fiksuoja plošteles, nebus išlindę – jie yra giliai ant kaulo, po raumenimis. Specialių varžtų-kabliukų, kurie reikalingi pooperaciniams elastikams užkabinti, taip pat ortodontiniam gydymui palengvinti, vizualiai nesimato (jie yra po lūpomis). Šie varžtai išsukami po 2-4 mėnesių po operacijos. Procedūra yra neskausminga ir užtrunka mažiau nei minutę.

Ar po operacijos ilgai jaučiamas aptirpimas? Nuo ko tai priklauso?

Aptirpimą apatinės lūpos ir smakro odoje jaučia beveik visi pacientai po apatinio žandikaulio operacijos. Žymiai rečiau, bet pasitaiko, kad po viršutinio žandikaulio operacijos jaučiamas ir viršutinės lūpos, nosies ir dantenų ar gomurio gleivinės aptirpimas. Svarbu paminėti, kad sutrinka tik juntamoji funkcija, t.y. pojūtis prisilietimams ar įdūrimui, kurie jaučiami silpniau, o motorinė funkcija nesutrinka. Apatinėje lūpoje ir smakre aptirpimas jaučiamas 2-6 mėnesius po operacijos. Tikimybė, kad aptirpimas jausis 12 mėnesių po operacijos ir ilgiau, yra apie 5 proc. Jutimams atsistatant, pacientai jaučia „skruzdėlyčių bėgiojimą“ po odą, odos niežėjimą. Aptirpimo stiprumas ir jutimų atsistatymo greitis labiausiai priklauso nuo paciento amžiaus ir nuo to, ar stirpiai pasitempė nervai operacijos metu, t.y. nuo nervų lokalizacijos žandikauliuose ir jų vidinės sandaros. Vis tik aptirpimo stiprumo ir atsistatymo greičio prognozuoti neįmanoma.

Ką padaryti pirmiausia – traukti dantis ar vykti pas ortodontą?

Pirmiausia pasikonsultuokite su gydytoju ortodontu. Siekiant išvengti nesusipratimų ir klaidų, reikiami dantys turėtų būti šalinami tik gydytojui ortodontui patvirtinus sudarytą gydymo planą.

Ar operacijos metus atstumiami dantys?

Operacijos metu dantys neatstumiami, visi kaulo pjūviai daromi atokiau nuo dantų, todėl dantims pavojus negręsia, išskyrus tuos atvejus, kai viršutinis žandikaulis dalinamas į kelis segmentus tarp dantų, nes tuomet egzistuoja šaknies pažeidimo pavojus (tokia tikimybė – 1 iš 250).

Ar kaulą organizmas tikrai priims?

Kaulo atmetimą gali sukelti danties infekcija, todėl labai svarbu, kad prieš operaciją visi dantys būtų tinkamai sugydyti ir nebūtų infekcijos šaltinių aplink dantis. Mūsų klinikos praktikoje buvo tik vienas kaulo atmetimo atvejis, būtent kurį ir sukėlė danties infekcija.

Ar operacijos metu pritvirtintos plokštelės lieka visam gyvenimui? Jeigu dažnai keliauju – ar tai nesukels keblumų oro uoste?

Taip, ploštelės lieka visam gyvenimui. Oro uoste problemų neturėsite, nes metalo detektoriai į titano plokšteles nereaguoja. Pageidaujant, plokšteles galima išimti papildomos operacijos metu (lydimos 1-2 savaičių pooperacinio tinimo), bet tai nėra racionalu.

Ar per pjūvius viskas sugyja, nebūna komplikacijų?

Nedidelių komplikacijų, neturinčių įtakos galutiniam variantui, gali pasitaikyti. Viena iš dažniausių komplikacijų – pooperacinių hematomų supūliavimas. Tokiu atveju reikia atverti žaizdą ir kartą per dieną ar kartą per dvi dienas plauti antiseptiniais tirpalais. Mūsų klinikos praktikoje nesame turėję kaulo nesugijimo dėl komplikacijos.

Kiek laiko trunka gydymas distraktoriumi/plėtiku? Ar jis gali būti neefektyvus?

Gydymas distraktoriumi gali būti neefektyvus, jei Jūsų viršutinio žandikaulio siūlė jau suaugusi, t.y. jei esate pilnametis. Aktyvus gydymas trunka iki 4 savaičių, tačiau po to dar pusę metų vyksta pasyvus gydymas (nešiojamas specialus aparatas).

Kaip atrodys dantys po plėtimo?

Aktyvaus plėtimo metu gali atsirasti nežymus tarpelis tarp priekinių dantų, kuris laikui bėgant gali sumažėti ar likti toks pats iki kol bus pradėtas gydymas breketų sistema. Jei atidaromas didelis tarpas, dėl estetinių sumetimų į jo vietą gali būti įklijuojamas papildomas laikinas dantis.

Ar po plėtimo distraktoriumi burna labai padidės, ar tai neskausminga?

Viršutinis žandikaulis padidės tiek, kiek reikia tolimesniam gydymui, tačiau vizualiai padidėjimas nebus pastebimas. Procedūra nėra skausminga, tačiau po pirmojo vizito gali pasijusti galvos skausmai vakare ir vėliau, gydymo eigoje atsidalinus siūlei, Jūs galite jausti skausmą, kurį numalšina elemantarūs vaistai nuo skausmo.

Ar žandikaulis netraškės?

Žandikaulio traškesius sukelia netaisyklinga sąnario disko padėtis. Tai nelaikoma liga.

Norint nuspėti, ar gali atsirasti traškesys, būtinas magnetinio rezonanso tyrimas. Nemalonu, jei gydymo metu atsiranda sąnario traškesiai, tuo labiau, kad dažnai jie atsiranda ir net nepradėjus gydymo. Sąnario traškesiais skundžiasi apie 70 proc. visos populiacijos žmonių, todėl labai sunku nustatyti priežasčių ir pasekmių ryšį tarp gydymo ir rezultato. Jei atsiranda stiprus sąnario traškesys, į gydytojų komandą pasitelkiamas gydytojas ortopedas, kuris pagamina raumenis atpalaiduojančią plokštelę – jos pagalba žandikaulis atstatomas į maksimalios pusiausvyros padėtį ir sąnario problemos sumažėja.

Ar operacijos metu nebūna nutraukiami nervai?

Teorinė galimybė nutraukti nervus visada egzistuoja, bet tam reikia labai didelės jėgos, kuri nenaudojama. Be to, patyrusiems specialistams taip neturėtų nutikti.

Kodėl skausmo nebėra, tik maudžia lūpas ir smakrą?

Skausmo nėra, nes skaumas perduodamas per juntamuosius nervus, o šie po operacijos veikia silpniau, todėl skausmo impulsų į smegenis neperduoda. Tai pooperaciniu laikotarpiu labai naudinga, nes nedideliam procentui pacientų, kuriems lūpa po operacijos neaptirpsta, prireikia žymiai didesnių vaistų nuo skausmo dozių.

Pooperacinis periodas

Kiek trunka pooperacinis periodas?

Po apatininio žandikaulio operacijos į įprastą gyvenimo tempą grįšite po apytiksliai 2 savaičių laikotarpio, po abiejų žandikaulių operacijos – po 3-4 savaičių. Žinoma, pooperacinio laikotarpio trukmė priklauso ir nuo Jūsų organizmo savybių, o tai, kada galėsite grįžti į darbą, gali priklausyti ir nuo profesijos bei darbo pobūdžio.

Kokiu periodiškumu po operacijos būtina lankytis vizitams? Ar jie bus mokami?

Jei atlikta vieno žandikaulio operacija, apsilankymai skiriami apytiksliai 5-tą, 8-tą, 11-tą ir 14-tą parą po operacijos, vėliau (iki 4-os savaitės) užtenka apžiūros kartą per savaitę. Antrajį mėnesį Jūs būtumėte apžiūrimas (-a) kas 2 savaites, po to – kartą per mėnesį, o nuo ketvirtojo mėnesio – kas du mėnesius. Kadangi jau nuo antrojo mėnesio pabaigos toliau tęsiamas ortodontinis gydymas, dažnų vizitų pas chirurgą nebereikia, nes šią funkciją perima Jūsų gydytojas ortodontas. Jei operuoti abu žandikauliai, ortodontinis gydymas tęsiamas šiek tiek vėliau – trečiojo arba ketvirtojo mėnesio pabaigoje, todėl vizitai pas chirurgą būna šiek tiek dažnesni. Asilankymai skiriami apytiksliai 5-tą, 8-tą, 11-tą ir 14-tą parą po operacijos, vėliau (iki 8-tos savaitės) nustatomi savaitiniai vizitai, trečiajį ir ketvirtąjį mėnesius – kas 2 savaites, po to užtenka apžiūrų kas mėnesį, o nuo šeštojo mėnesio kas du – keturis mėnesius. Sukakus metams, užtenka apžiūrėti kartą į pusę metu, o vėliau ir kartą į metus. Pooperacinės chirurgo apžiūros yra nemokamos. Jei reikia vizitų pas kitus specialistus: ergoterapeutą, gydytoja odontologą ar odontologą ortopedą, jie yra mokami.

Kiek laiko po operacijos būsiu nedarbingas?

Dirbti kompiuteriu ar sėdimą darbą galima jau ligoninėje ar iš karto grįžus iš ligoninės, tačiau sunkus fizinis darbas ar bet koks darbas pasilenkus nerekomenduojamas vieną mėnesį po operacijos. Būtinai pasitarkite su savo gydytoju.

Kuriam laikui paprastai yra duodamas biuletenis po operacijos?

Nedarbingumo pažymėjimas išduodamas 10 dienų nuo išleidimo iš ligoninės dienos. Šeimos gydytojas nedarbingumą gali pratęsti dar du kartus po 10 dienų. Visą mėnesį reikėtų neplanuoti svarbių susitikimų ar išvykų. Maksimali nedarbingumo pažymėjimo trukmė – 28 dienos po operacijos, tačiau esant poreikiui šeimos gydytojas gali pratęsti pažymėjimą dar 2 savaitėms.

Ar po operacijos galėsiu kalbėti?

Taip, galėsite kalbėti. Pirmą parą rekomenduojama kalbėti mažiau, kad žandikaulis būtų ramybės būsenoje.

Kiek laiko po operacijos gersiu tik per šiaudelį?

Skystas maistas vartojamas 7-10 d., iki bus išimti siūlai. Šiuo periodu galima maitintis ne tik per šiaudelį. Yra dar keletas būdų – šaukštelis, puodelis, švirkštas. Jūs pasirinksite, kuris jums bus patogiausias. Išėmus siūlus, galima vartoti tirštą trintą maistą.

Po kiek laiko bus galima pradėti valgyti normalų maistą?

Grįžti prie įprastos mitybos galima praėjus dviems mėnesiams, jei operuotas apatinis žandikaulis, ir praėjus 3-4 mėnesiams, jei operuoti abu žandikauliai. Visą ta laiką vartojamas trintas ar tirštas maistas, kurio nereikia kramtyti.

Kaip žinosiu ar jau galiu kramtyti? Jeigu atsiras baimė kramtyti?

Pirmąją savaitę po operacijos negalima valgyti pertrinto maisto, jis turi būti visiškai skystas, be dalelių (jogurtai, tyrelės, komerciniai specializuoti maisto produktai (pvz. Nutricomp)).

Išėmus siūlus, galima pradėti valgyti pertrintą maistą, bet tik tokį, kurio nereikia kramtyti. Per anksti pradėjus kramtyti, gali palinkti dar nesugiję žandikaulio fragmentai. Tokiu atveju deformuotųsi sąkandis ir reikėtų nedelsiant atlikti pakartotinę operaciją arba operaciją kartoti po pusės metų. Priežastis paprasta – žandikaulio lūžis sugyja per keletą mėnesių, todėl tiek laiko ir reikia duoti žandikauliui pailsėti, nepiktnaudžiauti kieto maisto kramtymu, nes sujungtus žandikaulių fragmentus laiko tik titaninės mikroplokštelės.

Nuo 6-tos iki 8-tos savaitės (po apatinio žandikaulio operacijos) ir nuo 8-tos iki 16-tos savaitės (po abiejų žandikaulių operacijos) galima valgyti lengvai perkandamą maistą (pvz. virtų daržovių salotas, maltą maistą). Praėjus šiems terminams, galima grįžti prie įprastos mitybos. Baimė kramtyti turėtų praeiti sulig pirmaisiais sėkmingais kąsniais.

Ar pooperaciniu metu reikalingos specialios burnos priežiūros priemonės? Ar tinka ir kasdienai naudojamos?

Išleidžiant į namus dar sykį patikrinamas sąkandis bei burnos higiena. Jums bus reikalingas skalavimo skystis su 0,2 proc. chlorheksidinu (geriausiai -nedažantis dantų), švelni, neerzinanti gleivinės dantų pasta, minkštas („soft“) dantų šepetėlis su maža galvute ilgais šereliais.

Po kiek laiko po operacijos galima užsiimti aktyviu sportu (slidinėjimu, krepšiniu, tenisu, plaukiojimu ir pan.)?

Fizines treniruotes galima pradėti jau po 2 savaičių. Kontaktiniu sportu galima užsiimti praėjus 4 mėnesiams po operacijos, o koviniu sportu – praėjus 8 mėnesiams po operacijos. Pirtyje ir baseine galima pradėti lankytis praėjus 2 mėnesiams po operacijos. Jei atlikta tik apatinio žandikaulio operacija, visi terminai yra per pusę mažesni.

Po kiek laiko galima skristi lėktuvu?

Skristi lėktuvu galima iš karto, bet dėl kabinos slėgio svyravimo galite jausti didelį diskomfortą, nes jei bus užgulta nosis ir sutrikęs nutekėjimas iš sinusų, tai gali iššaukti milžiniškus galvos skausmus. Dėl šios priežasties primygtinai reikalaujame, kad po operacijos pailsėtumėte bent 10 dienų. Jei būtinai reikia skristi, rekomenduojama prieš skrydį įpurkšti į nosi Xymelin ar kitų nosies gleivinę sutraukiančių vaistų.

Kiek laiko geriami antibiotikai?

Ligoninėje antibiotikai yra leidžiami, o grįžus namo geriami dar 7 dienas. Kartu su jais reikėtų vartoti ir probiotikus.

Po kiek laiko matysiu siektiną rezultatą?

Apatinio žandikaulio operacijos atveju pokyčiai matosi iš karto, o po kelių savaičių po operacijos – matomas ir galutinis rezultatas.

Dviejų žandikaulių operacijos ir didelių pokyčių veide atveju, pasikeitimus pastebėsite iš karto. Vis dėlto didelis ir netolygus tinimas veide neleidžia suprasti naujos veido formos, todėl pirmąsias dvi savaites savęs veidrodyje geriau net neanalizuoti. Veido bruožai išryškėja trečiają savaitę, o ketvirtosios savaitės pabaigoje matomas ir pirminis rezultatas. Antrojo mėnesio pabaigoje matoma veido forma (tuo metu apie 80 proc. tinimo jau būna atslūgę), bet veido mimika dar nebūna pasiekusi maksimalios amplitudės. Pilna amplitudė pasiekiama iki ketvirtojo mėnesio pabaigos, kai atslūgsta dar 10 proc. tinimo. Na, o likęs tinimas (paskutiniai 10 proc.) atslūgsta iki metų galo. Iki pat pirmųjų metų pabaigos vyksta pasikeitimai veide ne tik dėl tinimo, bet ir dėl kaulo persimodeliavimo ir „apsiglaistymo“, be to, ant kaulo susiguli minkštieji audiniai.