Dantų plombavimas – tai gydomoji procedūra, kurios metu plombomis užpildomos išvalytos kariozinės ertmės, atstatoma danties forma, kryptis.

Dantų plombavimas reikalingas:

  • kai dantyje dėl karieso atsiranda kariozinė ertmė;
  • nudilus dantų audiniams, norint gražinti prarastą dantų aukštį ir atstatyti anatomiją;
  • esant pasenusioms ir nekokybiškoms senoms plombinėms restauracijoms;
  • estetinio plombavimo metu keičiant dantų formą ar kryptį.

Kaip atliekamas plombavimas:

  • Atliekamas vietinis nuskausminimas;
  • Pašalinami karieso pažeisti audiniai;
  • Plombavimo laukas izoliuojamas koferdamu;
  • Ertmė uždaroma plombinėmis medžiagomis;
  • Atliekamas poliravimas.

Jei dėl karieso yra pažeista labai daug danties kietųjų audinių, tokį defektą geriau atkurti mikroprotezavimo pagalba, kadangi didelė plomba gali neatlaikyti kramtymo krūvio ir dantis gali skilti.

Ką verta žinoti apie kariesą ir jo gydymą

Dantų kariesas  yra viena iš labiausiai paplitusių dantų  ligų, kurios pasekmė – tirpstantys ir įrantys danties kietieji audiniai. Šis procesas prasideda, kai dantų apnašose esančios bakterijos, skaidydamos maiste esančius angliavandenius, išskiria rūgštis, kurios „išplauna“ kalcio jonus. Danties emalis ir dentinas pažeidžiami rūgštinei terpei vyraujant burnos ertmėje nuolat ar ilgesnį laiką.

Ar žmogus jaučia, kai atsiranda kariesas

Kai danties pažeidimas yra paviršinis ar vidutinio dydžio, pacientas gali jausti dantų jautrumą saldžiam maistui ar terminiams dirgikliams. Tačiau kartais tokie pažeidimai žmogui nesukelia jokio diskomforto.
Kai danties pažeidimas yra gilus, dantis pasidaro ne tik jautrus, bet susiformavusioje ertmėje stringa maistas, toks dantis gali stipriai pradėti skaudėti, gali net nulūžti. Laiku negydomas danties ėduonis veda prie komplikacijų, o kartais ir danties netekimo.

Jei kariesas / ėduonis dantį pažeidžia iki nervinių – kraujagyslinių audinių, tada jau reikalingas šaknų kanalų gydymas.

Kaip jausitės po plombavimo. Ar pasitaiko komplikacijų.

Įprastai po plombavimo, praėjus nuskausminimui, diskomforto nejaučiama. Retais atvejais po plombavimo atsiradęs danties jautrumas gali tęstis nuo paros iki kelių savaičių ar dar ilgiau. Jei ertmė buvo labai gili ir danties nervas labai arti, retais atvejais po plombavimo gali prasidėti jo uždegimas ir gali prireikti kanalų gydymo. Visais atvejais, nepraėjus nemaloniems pojūčiams būtina kreiptis į savo gydytoją odontologą.

Tyrimai kariesui nustatyti

Dažniausiai užtenka gydytojo odontologo apžiūros ir kartais reikia atlikti keletą dentalinių rentgenogramų.